TurkCoder.TK
avcılar arçelik servisi | 0 212 426 76 06 - 0 212 580 31 00
0 212 426 76 06 - 0 212 580 31 00

Sosyal Medyada Biz}

Şarj aletinizin sahte olduğunu nasıl anlarsınız

Şarj aletinizin sahte olduğunu nasıl anlarsınız

Yan sanayi ürünü şarj aletleri, plastik oranının yüksek olması nedeniyle elektrik çarpmalarına hatta kısa devre sonucu yangınlara sebep olabilir. Orijinal olmayan şarj cihazlarının konnektörleri (uçları) altın ve ya gümüş alaşımlı olmaz. Dolayısıyla elektrik iletiminde sorunlar yaratabilir. Elektrik dalgalanmalarına karşı korumasız olan sahte şarj aletleri aniden yüksek voltaj girişine sebep olabilir. Sahte şarj aletinin batarya tam dolu gösterdiği halde kısa bir süre içerisinde tamamen tükenmesi batarya ömrünün azalmasına neden olur. Şarj aletinin sahte olduğunu anlamanın birkaç basit püf noktası bulunuyor.

Basit bir harf değişikliği

Samsung şarj aletlerinde harfler birbirlerine aynı uzaklıktadır. Sahte şarj aletlerinde özellikle ‘A’ harfi üzerinden bu hilekarlık yapılabiliyor. Diğer tüm markalarda da yazıların düzenine dikkat etmelisiniz.

USB kablo ucuna dikkat

USB başlığındaki delik kare şeklinde değilse şarj aletinin sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü orijinal şarj aleti USB başlığındaki delik kareye benzer şekildedir.

Üretim yeri

Güney Kore menşeili Samsung, yıllık 240 milyon adet üretim kapasitesine sahip iki tesis bulunan Vietnam’da üretim yapıyor. Dolayısıyla orijinal ürünün arkasında ‘ Made in Vietnam’ yazması gerekiyor. Sahte şarj aletlerinde  ‘Made in Chine’ yazdığı gibi küçük bir A+ işareti bulunur.

Yamuk kesim kaplama

Orijinal şarj cihazları kaliteli kaplamadan oluşur ve kolay kolay kırılmaz. Yan sanayi şarj aletlerinde yamuk kesilmiş kalitesiz kaplama olur.

Kalite ağır olur

Şarj aletinin sahte olup olmadığını anlamanın yollarından biri de ağırlığına dikkat etmek. Orijinal şarj aletlerinde kaliteli parçalar kullanıldığı için ağır olurlar. Sahte şarj aletleri ise             kalitesiz parçalar kullanıldığı için hafif olur.

25 Ocak 2020
146 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir